Oyun Oynayan Çocuklardaki Gelişimler

Oyun Oynayan Çocuklardaki Gelişimler

Araştırmalar, oyun oynamanın kişisel, sosyal ve duygusal gelişimimizi ve zihinsel keskinliğimizi artırabildiğini göstermektedir. Harvard Tıp Fakültesinde 2017 yılında yapılan bir araştırma da, yalnızlığın sigaraya göre daha zararlı olabileceğine işaret etmektedir. Öte yandan mutluluk, aile üyeleri ve arkadaşları ile yakın ilişkilerle güçlü bir şekilde ilişkilidir. Hem masa oyunları hem de aile oyunlarıyla video oyunları oynamak, bir araya gelmek ve bu ilişkileri geliştirmek için fırsatlar sunar. Oyun oynayanları özellikle çocukları fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak uyarırlar. Birçok bilimsel araştırmaya göre oyunların beyni yapısal ve işlevsel olarak değiştirdiği de tespit edilmiştir. Beyinlerde yeni nöronların büyümesini teşvik edebilir. Ayrıca nöroplastisiteyi de teşvik edebilir - beyindeki yapısal değişikliklere yol açan sinir yolları ve sinapslardaki değişiklikler. Bu değişiklikler yeni beyin hücrelerine ve farklı beyin bölgeleri arasında daha iyi bağlantıya neden olur, böylece hafıza, dikkat süresi, mekansal zeka, dil öğrenme yeteneği ve koordinasyon gibi zihinsel becerileri geliştirir.

Coşku, Stres Azaltma, Sakinlik

İnsan Sinirbiliminde Sınırlar dergisinde yayınlanan 2017 yılında yapılan araştırmaya göre, Baduk veya Go masa oyununun strese sebep olan hormonları azalttığı ve bu oyunları oynayanların daha az saldırgan davranışlar gösterdiğini ortaya koymuştur.   

Daha İyi Karar Verme

Araştırmalar ayrıca, aksiyon video oyunu uzmanlarının beyinlerinin insula alt bölgelerinde daha fazla gri maddeye ve gelişmiş fonksiyonel bağlantıya sahip olduğunu göstermektedir.
İnsül, farkındalık ve şimdiki an farkındalığından sorumlu olan beyin korteksinin küçük bir kısmıdır. Beyin izolatındaki bu gri maddede ki artış daha iyi karar vermeyi kolaylaştırır.
Birçok tahta oyunu, hipokampusu ve oynayan çocukların beyninin prefrontal korteksini güçlendirir. Bu, IQ, bellek, bilgi saklama ve problem çözme gibi gelişmiş bilişsel işlevlerle sonuçlanır.
İnsan beyni serebral korteksin altındaki temporal lobların her birinde bulunan iki hipokampiye sahiptir. Bunlar esas olarak mekansal gezinme ve yönlendirme ile birlikte hafıza birleştirmesinden sorumludur. Daha iyi bellek ve unutkanlığın önlenmesi için hipokampüsteki gri maddede artış olması gerekmektedir.

Zihinsel Sorunları Azaltma

Araştırmalar, aile veya arkadaşlarla video ve masa oyunları oynamanın, şizofreni, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) ve Alzheimer gibi yetişkinler arasında nörodejeneratif hastalıklar gibi zihinsel sağlık problemleri riskini azaltabileceğini göstermiştir. Amerikan Psikologlar Birliği'nde 2014 yılında yayınlanan bir çalışmada ayrıca video oyunları oynamanın disleksi olan çocuklara yardımcı olabileceği bildirilmiştir.

Masa Oyunları ve Video Oyunlarını Dengeleme

Oyunlar birçok bilişsel fayda ile birlikte dengeyi yakalamak önemlidir. Herşeyin aşırısı zararlıdır. Araştırmalar, çocukların sosyal oyunların yanı sıra öğretim ve video oyunlarına katılmaya teşvik edilmesinin gerekli olduğunu göstermektedir, ancak bunlara bağımlı olmanın olumsuz sonuçları da onlara açıklanmalıdır. Yetişkinler olarak, oyun oynamak için ne kadar zaman harcadığımızı ve oynanan oyun türünü izlememiz gerekir.